Privaatne elukeskkond

Riia kvartali arhitektuurne lahendus lähtub krundi ainulaadsest asukohast Riia mäel, mis võimaldab suurepäraseid vaateid ümbritsevale linnale ja Emajõe suunas. Hoonestuse planeeringu lahendus on edasiarendus kesklinlikust perimetraalsest kvartalist, mis krundi keskosas moodustab terrassidest mäe, mis omakorda langeb sujuvalt naaberkruntide väiksema hoonestuse poole, tekitades tundliku ülemineku katuseaedadest ümbritsevaks aedlinna miljööks. Terrassidest moodustuv isikupärane kuju annab Riia kvartalile selgelt äratuntava identiteedi ja iseloomuliku kuurordilaadse meeleolu. Lisaks on arvestatud, et terrassimaastik oleks võimalikult avatud päikesele ja samas ka privaatne.

Lootustandvalt põnev on vaid Salto arhitektide praegu Tartus kerkiv kahe näoga Riia kvartal, mis sünteesib väga põnevalt suurlinlikkust, mida Tartu hiilguse taastamiseks seal hädasti vaja on, ja õdusat aedlinlikkust, mis Tartus iial ei lõpe.
Mart Kalm

Eesti Kunstiakadeemia rektor ja arhitektuuriajaloolane

Sellise märgilise asukoha puhul nagu Riia mägi peab arhitektuurne lahendus ennekõike võimendama piirkonna juba eksisteerivaid kvaliteete ja looma sidusa terviku olemasoleva linnaruumiga – Riia kvartali valmides moodustub kõikidest terrassmajadest kokku astmeline kuppel, millelt avanevad vaated üle terve Tartu.
Ralf Lõoke
Salto arhitekt

Parkimine ja sisehoov

Kogu parkimine on paigutatud maa-alustesse parklatesse ning hoov on kavandatud kvaliteetse jalakäijate tänava ja pargina. Kvartal moodustab selgelt ühtse visuaalse terviku järgides samas mahuliselt iga külgneva tänava linnaehituslikku mastaapi ja loogikat.

Korterid

Korterite puhul on arvestatud, et tekiks võimalikult palju erinevaid variatsioone nii akendest ja terrassidelt avanevate vaadete kui ka korterite suuruste, tubade arvu ja paigutuse osas. Kõik korterid on ainulaadsed ning ka hoonete trepikojad ja maa-alune parkla lähtub terviklahenduse isikupärast.

Hoonestus

Perimetraalselt asetsevatest hoonete pehmevormilistest sisekülgedest moodustub krundi sisemusse voolav majadevaheline jõedeltat meenutav hoov koos roheluse ja rekreatsioonialadega kõikidele vanusegruppidele. Kumerate nurkadega lahendus võimaldab rohkem päikesevalgust krundi keskosas – inimsõbralikku keskkonda võimendavad puidust ja tellisest fassaadid. Rajatavatele hoonetele on väljastatud energiamärgis B.